Jste vlastníkem domu, který bude zakázáno prodat?

Co si myslíte o nově chystané směrnici EU ohledně zákazu prodeje budov, které nesplní energetický standard? 

RENOVUJTE NEBO NEPRODÁTE

Starší domy se vždy prodávaly hůř než domy po rekonstrukci. Nový majitel musí zvážit náklady, které jsou potřeba na zateplení fasády, novou střechu, výměnu oken atd. Brzy může hrozit, že dům bez rekonstrukce neprodáte vůbec. Ne z důvodu nízké poptávky, ale proto, že takový prodej bude výslovně zakázán. Dle chystané směrnice EU bude nezákonné prodávat i pronajímat nemovitosti, které nemají minimálně energetický štítek E.

NEDOSTATEK NEMOVITOSTÍ NA TRHU

Výstavba nových bytů a domů probíhá mnohem pomalejším tempem, než je touha lidí po vlastním bydlení. Malý počet nemovitostí na trhu je jedním z faktorů, které přispívají k růstu cen nemovitostí. Brzy by mohla být situace ještě horší.

Připravuje se směrnice, podle které od roku 2027 nebude možné prodat nemovitost, která nemá vyhovující energetický štítek.

Státy jako ČR, kde je velký podíl starších domů, by tak měly nabídku nemovitostí k prodeji ještě více omezenou. To by mohlo znamenat další růst cen u nemovitostí, které uvedený energetický standard splňují. 

EU CHCE PODPOROVAT ZELENOU VÝSTAVBU

V přípravách je v těchto týdnech směrnice, která říká, že každý stát musí stanovit minimální standardy energetické náročnosti tak, aby motivoval majitele k renovaci starších budov. Kromě pobídek a podpor, které jsou přes evropské programy vypsány a jsou pozitivní motivací, bude brzy platit i zákaz prodeje energeticky nehospodárných budov.

Dle návrhu by od r. 2027 nebylo možné prodat nemovitost s energetickým štítkem F a G, od r. 2033 s energetickým štítkem D a horší. Do r. 2050 by se v EU mělo bydlet pouze v budovách, které mají nulové emise. Do r. 2027 bude platit, že jakákoliv nová výstavba musí být bezemisní, jinak stavebník nezíská stavební povolení.

NULOVÉ EMISE DO ROKU 2050

Směrnice je jedna z pilířů plánu na dekarbonizaci budov. Pokud zvažujete prodej nemovitosti, ať už z jakéhokoliv důvodu, poraďte se o nejlepším postupu s profesionálním realitním makléřem. Neboť existuje mnoho možností a způsobů, jak prodat nemovitost a dobrý realitní makléř ví, jak prodat tím nejlepším možným způsobem.

Potřebujete poradit? Kontaktujte mě.

Nejnovější články

Odebírejte novinky
ze světa realit

Sdílejte článek s ostatními

,,Spolu prodáme vaši nemovitost bez starostí. Nespokojte se s průměrem, zvolte si špičkovou péči.”

Kontakt
Mirka Valašíková
Májová 36
Cheb 350 02
mirkavalasikovakrizova@
mmreality.cz
+420 608 033 397

© Copyright 2022 – designed by DDPRODUKCE.CZ